BYDLENÍ „VE VLASTNÍM“

„Již několik let mám stálou práci, umím hospodařit a rád/a bych založil/a rodinu.“


Kdo z nás by nechtěl mít vlastní domek se zahrádkou či byt, který by patřil jenom jemu? Ceny bytů a domů jsou však velmi vysoké a jen málo lidí v našem okolí má tolik peněz, aby si nemovitost mohl pořídit. Jen pro tvoji představu: cena malého bytu o jedné místnosti a kuchyni (1+1) se ve větších městech pohybuje okolo 1 000 0000 Kč. V menších městech je to méně, ale zase je zde nižší platové ohodnocení. Lepší přehled o cenách bytů či domů ve tvém okolí nalezneš například na www.sreality.cz.

Jedná se skutečně o mnoho peněz, které bys šetřil velmi dlouho! Někdo ale touží po vlastním bydlení tak moc, že si na ně půjčí peníze v bance, vezme si hypotéku. Hypotéku pak splácí dlouhé roky, většinou to bývá mezi 20–30 lety! Bohužel se často stává, že člověk není schopen hypotéku splácet. Například přijde o práci či se rozejde s partnerem. Velmi rychle se pak dostává do dluhů, hrozí mu exekuce a ze snu o vlastním bydlení se stává noční můra.


KDY UVAŽOVAT O VLASTNÍM BYDLENÍ A PŘÍPADNÉ PŮJČCE NA NĚJ?

  • Několik let mám stálou práci.
  • Dokážu každý měsíc z výplaty ušetřit několik tisíc – je tedy pravděpodobné, že budu mít na splátky hypotéky.
  • Mám naspořeno minimálně 20 % z celkové částky nemovitosti (z pravidelného spoření, sirotčího důchodu, …) nebo jsem nemovitost zdědil.
  • Místo, kde chci nemovitost koupit, je mi blízké, plánuji v něm zůstat „natrvalo“ či delší dobu.
  • Z výplaty mi zbývají peníze na údržbu a opravy nemovitosti. Běžná údržba a platba za energie vychází měsíčně na několik tisíc korun i více!

 

Přečti si důležité informace k bydlení. Přejít na stránku informací o bydlení