NEPLÁNOVANÉ TĚHOTENSTVÍ

Ráda by sis dítě nechala, ale nevíš si rady? Neboj se říci si o pomoc!

Situaci ti pomohou řešit sociální pracovnice na úřadě v místě tvého bydliště. Anebo se můžeš obrátit na další organizace, které se věnují konkrétním problémům těhotných žen (finanční problémy, problémy s bydlením, psychické problémy, …). Seznam organizací nalezneš v Užitečných kontaktech.

 

O DÍTĚ SE V SOUČASNÉ DOBĚ POSTARAT NEMŮŽEŠ?

I v takto tíživé situaci se ti nabízí několik možností.

 

NÁHRADNÍ RODINNÁ PÉČE

Můžeš dát souhlas se svěřením dítěte do náhradní rodiny (krátkodobé či dlouhodobé péče), která se o ně bude starat. Podrobné informace o náhradní rodinné péči ti poskytnou sociální pracovnice na obecním úřadě nebo můžeš například využít bezplatnou konzultaci ve Středisku náhradní rodinné péče (Jelení 91, Praha 1; e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Společně s tebou zde budou hledat to nejvhodnější řešení.


BABYBOX

Babybox je označení pro místo, kam mohou matky anonymně odložit své zpravidla novorozené dítě. Jde o speciálně vybavenou schránku většinou v blízkosti zdravotnického zařízení. O dítě se bezprostředně postará zdravotnický personál a pokud se o ně rodiče již nepřihlásí, bývá nabídnuto k adopci.
Více informací o babyboxech nalezneš zde: http://www.babybox.cz/


UMĚLÉ PŘERUŠENÍ TĚHOTENSTVÍ – POTRAT

Pokud jsi těhotná méně než 12 týdnů, je zde možnost umělého přerušení těhotenství (interrupce). Nad touto hranicí se provádí již jen z vážných zdravotních důvodů. Za potrat, ke kterému ses rozhodla z jiného než zdravotního důvodu, se platí. Ceny se liší v závislosti na nemocnici a stáří těhotenství. Obvykle se částka pohybuje mezi 1 500 a 4 000 Kč. Bližší informace získáš od svého gynekologa, na www.popotratu.cz nebo se lze o všech možnostech poradit na www.linkapomoci.cz, 800 108 000. Umělé přerušení těhotenství je závažné nezvratné rozhodnutí. Je potřeba vše důkladně promyslet, probrat situaci se svými nejbližšími, zvážit všechny možnosti, které by tomuto kroku mohly předejít. Vždy je dobré dbát především na prevenci, aby se člověk vyhnul takto obtížnému rozhodování. Při tomto lékařském zákroku může dojít i k ohrožení možnosti dalšího početí v budoucnu. s tímto rizikem je třeba počítat. Pamatuj, že do 16 let věku musí dát souhlas s tímto výkonem tvůj zákonný zástupce. Pokud jsi ve věku 16–18 let, máš již možnost přivolit k zákroku sama, ale lékař je povinen následně tvé zákonné zástupce informovat.

 

Zjistila jsi, že jsi těhotná? Kontaktuj lékaře Přejít na stránku o lekařské pomoci