DLUHY, EXEKUCE, OSOBNÍ BANKROT

„Půjčit si peníze je velmi jednoduché, splatit je už je o mnoho těžší.“

Půjčil sis někdy peníze? Od koho? Vrátil jsi je včas?

Když si peníze půjčujeme, většinou moc nepřemýšlíme, kdy a jak je budeme splácet. Hlavně, že je teď máme. Dříve nebo později na nás ale dolehne tíha, jak dluh splatíme. Většinou na splátky nemáme dostatek peněz a tak přemýšlíme, kde si půjčíme peníze další… Do takové situace se bohužel dostal mnohý z nás.A někdy si ani nejsme vědomi, že peníze dlužíme.


KDE NEJČASTĚJI VZNIKAJÍ DLUHY?

  • nesplácená smlouva u mobilního operátora
  • pokuta za jízdné v MHD
  • zdravotní a sociální pojištění (pokud nepracuji a včas jsem se nepřihlásil na úřadu práce)
  • půjčka na spotřební věci či dárky (např. mobil, PC, ...) u společnosti, která půjčky nabízí (např. Cetelem, Home Credit, ...)
  • poplatky za odvoz odpadu, TV poplatky
  • půjčky od kamarádů na cokoli
  • nájem
  • hypotéka
  • platba za vodné a energie
  • výživné

 

CO MÁM DĚLAT?

  1. Přiznám si, v jaké jsem situaci, a rozhodnu se ji řešit.
  2. Zjistím, kde všude peníze dlužím a kolik peněz to je.
  3. Zkontaktuji tato místa – navštívím je osobně nebo napíšu doporučený dopis, ve kterém je požádám o sestavení splátkového kalendáře. Sdělím jim, že jsem v obtížné situaci, peníze splatit chci, ale nezvládnu je zaplatit najednou. Je důležité tento krok udělat, k dluhům se přiznat a projevit vůli je splatit.
  4. Vždy odpovím včas na dopisy od věřitelů (lidé, kterým dlužíš peníze) a vždy jim sdělím všechny požadované informace.
  5. Schovávám si veškeré kopie korespondence, výpisy z účtů, splátkové kalendáře, domácí rozpočty apod.
  6. Zúčastňuji se všech soudních jednání. Vždy tam s sebou přinesu veškerou korespondenci týkající se případu a aktuální domácí rozpočet.
  7. Nebojím se požádat o radu odborníka – bývá často zdarma. Kontakty na občanské poradny, kde ti nabídnou pomoc zdarma, nalezneš na http://www.obcanskeporadny.cz.

 

Pamatuj si, že ti, kterým dlužíš peníze, budou raději dostávat pravidelné malé měsíční splátky než nepravidelné větší, na které budeš špatně shánět peníze.


CO BYCH DĚLAT NEMĚL/A?

  1. Půjčit si peníze na splácení starších dluhů.
  2. Chovat se, jako by se nic nedělo – dluhy samy nezmizí. Můžeš se tak ocitnout na seznamu dlužníků. Jedná-li se o půjčku od kamaráda, byla by také škoda ztratit kvůli penězům jeho důvěru.
  3. Slibovat věřitelům něco, co nemůžu dodržet – příliš vysoké splátky, rychlé sehnání peněz.

 

CO MI HROZÍ?

Pokud se nebudu snažit své dluhy řešit, nastane pravděpodobně jedna z níže uvedených věcí – dle toho, o jaký dluh se jedná:

  • Smluvní pokuty a úroky z prodlení (výše dluhu tím ještě víc narůstá).
  • Exekuce (vymožení finanční částky a s tím spojená ztráta základních věcí, služeb a financí).
  • Ztráta domova – bydlení.
  • Uvěznění (například dluhy i na výživném).
  • Ztráta základních věcí nebo služeb.
  • Ztráta důvěry přítele/známého.


EXEKUCE

Exekuce je nařizována ve chvíli, kdy máš vůči nějaké třetí osobě nesplněný (a většinou také delší dobu neplněný) dluh. Může se jednat o nesplacené půjčky, dluhy u mobilních operátorů, dopravních podniků či například neplacení nájemného. Pokud obdržíš od soudního exekutora obsílku (doporučený dopis), je důležité se před exekutory neschovávat, ale naopak co nejdříve navštívit exekutorský úřad a zkusit znovu jednat s věřitelem – tím, komu peníze dlužíš. Doporučujeme ti, abys po obdržení obsílky kontaktoval také odborníky, například občanské poradny, kde ti podrobně vysvětlí tvoje práva v rámci provádění exekuce a pomohou ti v případě, že dojde k chybám ze strany exekutora.

 

OSOBNÍ BANKROT

Jednou z možností, jak se vypořádat s dluhy, je i osobní bankrot. Osobní bankrot neboli oddlužení splátkovým kalendářem je způsob, jak se zbavit dluhů, které už nedokážeš splácet. Podmínkou je, že musíš mít práci a musíš být schopen do pěti let splatit alespoň třicet procent dlužné částky. Celou dobu osobního bankrotu si musíš vystačit s takzvaným nezabavitelným minimem. Bližší informace o tom, jak se vypořádat s dluhy, ti bezplatně poskytnou na www.financnitisen.cz.

 

Nezbývají ti peníze? Nauč se jak ušetřit. Přejít na stránku jak ušetřit